Ako na čistenie upchatého odpadu

Použite vlastné sily podľa rád inštalatéra. Pamätajte, že každá situácia je riešiteľná! Máte vo svojej domácnosti zanesený alebo upchatý odpad? Poradíme, ako vyčistiť upchatý odpad pri dreze a umývadlá, ako na upchatý odtok pri vani bez volanie havarijného servisu! Dozviete sa, čím vyčistiť odpadové potrubie od wc, ako demontovať silno zanesený sifón a ako čistiť odpad inštalatérskym perom. Spolu vyriešime akýkoľvek problém s odpadmi alebo kanalizáciou pomocou dlhoročných skúseností.

Ručné čistenie upchatého drezu a umývadlá zvonom na odpad
Ak sa odpad čiastočne priechodná použite gumový zvon pre akútne odstránenie upchávky v umývadle / drezu, vane alebo sprchového kúta. Mechanický zvon sa predáva v rôznych veľkostiach a priemeroch. Použiteľný je aj sacie a tlakový čistič odpadových rúr. Ak je do odpadového potrubia pripojená práčka alebo umývačka, je veľmi pravdepodobné, že sú vnútorné steny trubiek úplne obalené mastnotou a tukom. Len si predstavte, že z DN50 máte iba DN20. Odpad upchatý tukom je nočnou morou každej domácnosti.

Napustite vlažnú vodu do polovice. Pripravte si k ruke zvon a otvorte excentricky ovládanou drezovú vypustiť popr. rúk vyberte špunt. Akonáhle máte prístupný otvor výtoku, pustí sa do práce. Čistený kovový drez na obrázku nemá prepad, preto nie je potrebné zapchať otvor mokrou handrou.

Počas pumpovanie sa vytvára značný podtlak, ktorý môže narušiť tesnosť výpuste. Požiadajte preto niekoho, aby počas čistenia ručne držal popr. kontroloval spoj umiestnený pod umývadlom / drezom.
V nepravidelných intervaloch vytiahnite zvon z vody a nechajte sifón a odpadové potrubie prepláchnuť vodou. Ak je čistenie sifónu na dobrej ceste k prelomeniu upchávky, nad výpustí by ste mali uvidieť objavujúce sa vír vody.

Použite opäť špunt a dopustite vodu do čtvrtitny. Skontrolujte rýchlosť odtoku vody. Ak to stále nie je ono, napustite vodu do polovice a opakujte čistenie zvonom.
Usadeniny a naplaveniny pod tlakom vody povolili a voda na svojom odtoku vytvára viditeľný vír.

Ako uvoľniť upchatý odpad zvonom? Upchajte umývadlo / drez štupľom. Napustite teplú vodu do jeho polovice, mokrou handrou upchajte prepadovú vpust (cez suchý sa nasáva vzduch a nevznikne tak požadovaný podtlak), odzátkujte, nasaďte zvon na odtok a vytváraním podtlaku sa pokúste odpad pretiahnuť. Počas čistenia zvonom sa vo vode objavia naplaveniny, vďaka ktorým zistíte, čím sú odpady upchaté a na čo si dávať v budúcnosti pozor. Pracujte zvonom tak dlho, kým voda nebude plynule odtekať – pri vypúšťaní vody sa tvorí viditeľný vír, to je známka, že sa narušila konzistencie usadenín v potrubí a prúd vody je spláchol ďalej do kanalizácie.

Čistenie kuchynského drezu, sprchovacieho kúta, vane hydroxidom sodným – Fredy, Golem

Ak aj po čistení zvonom odpadová voda nevytvára viditeľní vír , siahnite po niektorom z chemických čističov odpadu, ktoré dokážu vyčistiť aj značne upchatý odpad. Voľne dostupné prípravky ako Fredy, Golem síce odpadové potrubia neuvoľní v jeho celej dĺžke , l Ouh totiž reaguje ihneď z kraja odpadu a uvoľnené kusy sa môžu usadiť ďalej v potrubí v stene a podlahe. Kúpiť sa dajú prípravky tekuté, granulované a mikro granulované. Pre začiatok použite prípravok na báze lúhu , ten je najúčinnejší na odstránenie organických nečistôt, zvieracej srsti, chlpov, nechtov a vlasov zo sprchových kútov, vaní a sifónov.

Chemický prostriedok na báze lúhu možno použiť aj na čistenie bidetov, pisoárov, toaliet a záchodov.

Pozor na poranenie očí, pokožky a horných dýchacích ciest! Pri práci s hydroxidom sodným hrozí poleptanie, preto použite gumové rukavice, odev s dlhými rukávmi, ochranné okuliare a riadne odvětrávejte miestnosť.
Odpad prestal po rokoch užívania odtekať a začal nepríjemne zapáchať. Pri detailnom pohľade do útrob mriežky je odpad viditeľne zanesený organickými nečistotami – zvyšky jedál, mastnota. Rýchlym riešením je chemický prostriedok na rozpustenie potravín a dlhoročných usadenín v sifóne az kraja odpadu.

Odpad je natoľko zanesený, že sa granule len ťažko dostávajú ďalej do potrubia. Mechanická mriežka je priechodná. Usadeniny a zvyšky potravín sú rozpustené a odplavené do kanalizácie.

Ako použiť lúh na čistenie odpadu? Pozor na poranenie očí, pokožky a horných dýchacích ciest! Hydroxid sodný reaguje dosť agresívne, pri reakcii buble, prská a teda hrozí poleptanie pokožky, preto použite gumové rukavice, odev s dlhými rukávmi a ochranné okuliare. Zaistite aj riadne odvetranie miestnosti. Pozor! Počas chemickej reakcie sa uvoľňuje značné teplo, preto si vopred pripravte kýbel s handrou a pohmatom kontrolujte stav tesnenia sifónu. Pre maximálny čistiaci efekt najskôr prelejte sifón horúcou vodou. Podľa návodu nasypte požadované množstvo do odpadu / sifónu (30-100g akútna čistenie). Ako dlho nechať lúh v odpade pôsobiť? Počkajte, než sa voda uvarí, potom prelejte odpad vriacou vodou z rýchlovarnej kanvice. Z trubiek počujete syčanie a bublanie. Po skončení reakcie vyskúšajte odtok vlažnou vodou z kohútika. Postup môžete zopakovať. Zo skúsenosti možno odporučiť aj koktail vriacej vody s veľkým množstvom rozmiešané soli , ktorý je mnohokrát účinnejší ako hydroxid sodný. Lúh totiž reaguje ihneď z kraja odpadu a uvoľnené kusy sa môžu usadiť ďalej v potrubí v stene.

Profesionálne chemické čistiace prostriedky

Zo skúsenosti možno odporučiť aj chemický čistič odpadov CLEAMEN , ktorý je mnohokrát účinnejší ako hydroxid sodný. Lúh totiž reaguje ihneď z kraja odpadu a uvoľnené kusy sa môžu usadiť ďalej v potrubí v stene.

Čistenie odpadu živými baktériami – prírodné chémia
Prípravok kúpite v každej drogérii. Baktérie požierajú usadený tuk v odpadových rozvodoch a tým odďaľujú nutnosť profesionálneho čistenia o 1 až 2 roky. Prípravky na báze žravých baktérií tukov sa používajú aj v miestach, v ktorých nie je možné z dôvodov zakončení kanalizácie použiť chemikálie na báze lúhov a kyselín .

Keď je upchatie vane, umývadla alebo kuchynského drezu v stave, kedy voda stojí a stále neodteká, lúh tu nepomôže. Musíte použiť ďalší postup čistenie odpadov a upchávku odstrániť mechanicky rozskrutkovaním sifónu, preplachom vody a použitím čistiace pružiny. Keď odpad stále neodteká, je nutné vyskrutkovať sifón a mechanicky ho vyčistiť.

Ako demontovať sifón? Pred samotnou demontážou sifónu si pripravte gumové rukavice, vedierko, lavór alebo inú vhodnú nádobu, do ktorého vytečie zvyšok vody, ktorá tvorí protipachovou zábranu. Sifónov je niekoľko druhov, novšie plastové už majú v spodnej časti čistiace uzáver, ktorý stačí povoliť a všetky naplaveniny nechať vytiecť do vedra. Nerezové sifóny tvorí ozdobný prvok umývadlá, tento typ je nutné povoliť na oboch koncoch. Po odskrutkovaní odstráňte usadeniny z vnútorných stien za pomoci mechanickej pružiny. Ak je sifón veľmi starý, odporúčame zakúpiť nový. Pred spätnou montážou si skontrolujte stav tesnenia, popr. ho vymeňte. Môže sa stať, že inštalatér zabudol u sprchového kúta alebo u obstavané kúpeľne na inštaláciu revíznych dvierok. Odstráňte silikón okolo obkladu z dvierok, demontujte sifón sprchovacieho kúta. Zoškrabte zo stien usadeniny a prúdom vody Odplavte všetky nečistoty.

Čistenie upchatého záchodu a kolená u wc za pomoci tlakového čističa
Ak sa jedná o spláchnutie ruličku toaletného papiera, spláchnutý handra, detské obrúsky, tampóny alebo o umelohmotné sitko z dezinfekcie, veľa záleží, kam až sa spláchnutý predmet v záchodu dostal. Konajte rýchlo! Nechcete mať predsa vyplavené fekálie všade po miestnosti. Buď rozoberiete celý záchod sami a zistíte, kam až sa predmet odplavil, alebo v olejoch havarijné službu. Aj inštalatér s elektrickým čistiacim perom v súčinnosti s kamerovou sondou preverí upchávku. Keď je potreba, prichádza na rad vysokotlakové čistenie odpadov .

Upchali ste záchod prírodnou cestou? Použite na prerazenie papierové upchávky ručný tlakový čistič.

Ako vyčistiť upchatý záchod? Napustite si kýbel a nasajte čistú vodu do tlakového prístroja. Vsuňte prístroj dovnútra záchodovej misy a rýchlym vypustením vody vytvoríte požadovaný tlak vody na upchávku. Postup opakujte, kým sa toaleta neuvoľní a splašková voda voľne gravitačne.

Vysoká prítlačná sila vďaka prednej prestaviteľné rukoväti. Optimálne prispôsobenie požiadavke na čistenie vďaka 2 manžetám: krátka manžeta pre umývadlá a vane, dlhá manžeta pre toaletu.

Mechanické čistenie odpadu čistiace pružinou, známe ako inštalatérske pero

Kúpte alebo si požičajte naťahovacie pružinu na čistenie odpadov, tu máte na výber medzi ručnou s kľučkou alebo plne elektrickým čistiacim perom. Upchatý odpad skúste sami preraziť pomocou rôzne silných špirál (7mm a viac). Inštalatérskym perom dobre vyčistíte malé profily potrubia s ostrými kolenami, môžete použiť aj rôzne koncovky. Tu veľa záleží, koľko ostrých kolien máte na ceste a aký nominálnej priemer čistíte. Každé ďalšie koleno znižuje účinnosť mechanického čistenia.

Ako použiť pero na čistenie odpadu? Pripravte si opäť kýbel alebo lavór a handru. Vyskrutkujte sifón čo najviac to pôjde, tak aby ste sa dostali až k odpadovému zvodu v stene. Cieľom je spriechodniť cestu odpadu do kanalizácie. Koniec pera opatrený očkom natlačte do odpadového potrubia. Ostré očko sa zavŕta do nečistoty a buď ju rozruší alebo sa v nej zachytí. Otáčajte najskôr jedným smerom za pomoci kľučky na opačnom konci a postupne pružinu zasúvajte a povyťahujte. Otáčavými pohyby tlačte pružinu čo najviac tam a zase späť, až sa odpad prečistí. Pozor! Po vytiahnutí bude čistiace pero po celej svojej dĺžke obalená mastnotou a usadeninami. Následne vyskúšajte odtok vody – pri vypúšťaní vody sa vytvorí viditeľný vír.

Zatukované potrubia a usadený vodný kameň manuálne neodstránite ani najlepším inštalatérskym perom. K vyčisteniu je nutný silný tlak vody. Násady na záhradnú hadicu a wapku, známe ako Krtko.
Na pretiahnutie silno upchatého odpadu o menších priemeroch ako je umývadlo, vaňa, drez, umývačka, pisoár, odtok upratovacieho kanálika v technickej miestnosti použite tlak vody zo záhradnej hadice alebo špeciálne násadu na wapku. Špeciálne tenký Krtko (12mm) do úzkych priestorov s tenkou flexibilnou hadicou od Kärcher pracuje úžasne. Potrubie bez ostrého záhybu prečistí na 100%. Kúpiť môžete aj silnejšieho Krtka (priemer je 15-19mm) na čistenie väčších odpadov.

Ako použiť tlakovú vodu na čistenie odpadu? Odskrutkujte sifón (ak nemôžete odskrutkovať sifón alebo k nemu nemáte prístup, urobte si redukciu na menší priemer hadice) a koniec hadice strčte čo najďalej do odpadu. Prúdom vody Odplavte usadeniny. Pozor! Pri čistení sa často stáva, že z kanalizácie vytečie silne zapáchajúce odpadová voda alebo splašky. Majte opäť pripravený vedro, lavór alebo inú veľkú nádobu pod ústím do potrubia, voda musí z odpadu Nekuda odtiecť. Postup opakujte, kým nie je prerazené odpadové potrubie.

Skúsenosti a profesionálne náradie rieši problémy so zanesenými odpady!
Zabudnite na babské rady – chémia z reklám je len lákadlo na vaše peňaženky, dlhodobo nič nerieši! Určite nie najčastejšie príčiny upchatého odpadu. Kamerová prehliadka tv kamerou je ideálny pre zistenie aktuálneho stavu potrubia, okamžite odhalí rôzne nečistoty, naplaveniny a usadeniny a pomôže určiť najrýchlejší a najefektívnejší spôsob čistenia zanesených odpadov.

Ak ste vyskúšali rady z nášho návodu a napriek tomu budete mať problém s kanalizáciou alebo odpady, obráťte sa na nás , spolu nájdeme riešenie. Do budúcna bude potrebné zlepšiť starostlivosť o odpad a kanalizáciu. Každopádne, ak bude potrebné, prídeme, poradíme a dohodneme termín opravy.

Strojové čistenie domových odpadov a profesionálne vysokotlakové čistenie kanalizácie

Ak nebudete úspešní ani s inštalatérskym perom ani s domácim tlakovým čistením, pozrite sa na naše služby s profesionálnou technikou v sekcii strojové čistenie odpadu . Krtkovanie Senec – čistenie motorovým perom je najúčinnejší na čistenie najmenších profilov odpadov (od DN 40mm v kúpeľniach a kuchyniach zarastené zvyčajne mastnotou a vodným kameňom). Čistenie tlakovou vodou je najúčinnejší na upchaté domovej stúpačky, odpady a kanalizáciu (DN 50mm a viac). Kvalitné vybavenie a dlhoročné skúsenosti v odbore nám pomáhajú nájsť riešenie Vašich problémov.